Ярослав Кравців – завідувач сектора ГУ ДПС у Львівський області.

9 грудня 2020р.

Пандемія коронавірусу змусила багатьох українців шукати варіанти відпочинку всередині країни. Це дало поштовх для розвитку внутрішнього туризму, якщо влітку особливим попитом користувалися місця відпочинку на півдні країни, то з наближенням зимового сезону додаткові прибутки мають шанси отримати власники готелів і будинків відпочинку в Карпатах, особливо, ті, які розташовані недалеко від гірськолижних трас. Водночас ми неодноразово стикались із випадками, коли власниками подібних місць для відпочинку є українські чиновники, які чомусь уперто «забувають» декларувати дохід від такого бізнесу. У цьому розслідуванні ми розповімо саме про одну з таких ситуацій.
Знайомтеся, завідувач сектору перевірок платників Стрийського управління, управління податкових перевірок, трансфертного ціноутворення та міжнародного оподаткування ГУ ДПС у Львівській області – Ярослав Васильович Кравців.

Illustration

Будувати кар’єру в органах податкової Ярослав Кравців почав відразу після закінчення університету, у 1999 році з посади в Державній податковій інспекції Львівської області. За 21 рік Кравців змінив багато посад у податковій, зокрема, у 2008 році очолив Державну податкову інспекцію Івано-Франківська.
У 2018 році Ярослав Кравців вирішив розпочати кар’єру в правоохоронних органах і взяв участь у конкурсі на посаду директора Територіального управління ДБР у Львові. Ось тільки там його спіткала невдача: держслужбовець із 19-річним досвідом провалив тест на знання законодавства, набравши 57 балів із можливих 100. Це, до речі, один із найгірших результатів тестування серед конкурсантів.

Як бачимо, усе своє життя Ярослав Кравців працює в державних органах, офіційно не має бізнесу та не декларує жодного члена родини. А тому, проаналізувавши всі наявні декларації податківця за 2015, 2016, 2017, 2018 та 2019 роки, ми побачили винятково дохід у вигляді зарплати з податкової. За всі 4 роки Кравців заробив трохи більш ніж 521 тис. грн.
Проте, вочевидь, Ярослав Кравців має надзвичайні здібності у сфері економії коштів: адже при доволі скромних доходах, він зміг суттєво збільшити свої готівкові збереження. Якщо в декларації за 2015 рік він зазначав, що зберігає готівкою 35 000 гривень і 16 000 доларів США, то вже в 2019 році він записав, що має 420 000 грн, 22 000 дол. США та 6 000 евро. Тобто, заробивши за 4 роки 521 тис. грн, Кравців зміг збільшити свої готівкові заощадження приблизно на 757 тис. грн. До того ж не декларуючи депозитів у банку чи продажу майна, що могло б частково пояснити причину такого збільшення готівки.

Illustration
Illustration

Можливо, прояснити таку ситуацію зможе опис нерухомості, якою володіє Кравців. Так, згідно з декларацією, Ярослав Кравців одноосібно володіє чималим будинком площею 799 кв. м у селі Орлявчик, Сколівського районну Львівської області.
Чималий будинок для людини, яка, згідно з декларацією, проживає одна та має доволі скромні доходи. І ось який він має вигляд із висоти пташиного польоту

Illustration
Illustration

Якщо цей будинок вам чимось нагадує гірський готель, то ви не помиляєтесь, адже це він і є. Оскільки на сайті booking.com цей двох поверховий котедж називається «Садиба «Ялівець», а зупинитися в ньому буде коштувати від 1100 грн за добу у двомісному номері в звичайні дні та понад 2000 грн на добу в цьому ж номері на новорічні свята. А все тому, що розміщення садиби дуже вигідне для зимового відпочинку в Карпатах: лише 150 метрів від гірськолижного витягу.
Успішний готельний бізнес міг би пояснити зростання готівкових заощаджень Ярослава Кравціва, ось лише жодних доходів, згідно з декларацією податківця, він йому не приносить. Адже, за законом, держслужбовець Кравців не може займатися бізнесом, а жодних доходів від здачі в оренду цього майна він не декларує. Водночас, повірити в те, що Ярослав Кравців безкоштовно надає комусь свою нерухомість для роботи готелю та не отримує з цього жодного зиску, доволі складно.

До речі, із цим будинком вийшла доволі цікава історія. Податківець став його власником ще у 2009 році на підставі свідоцтва про власність. Тобто він або збудував його, або придбав як недобудову та потім зареєстрував. Задекларована вартість 887 000 грн, що навряд чи відповідає дійсності. 11 грудня 2015 року Кравець подарував цей будинок та землю під ним Малишевській Зої Ярославівні, а вже 21 січня 2016 року передумав, розірвав цей договір дарування та повернув власність собі. Зоя Малишевська – 29річна дочка податківця, коли батько дарував готель їй було лише 24 роки. У 2015 році Малишевська зареєструвалася як фізична особа-підприємець з КВЕДом необхідним для управління готелем (діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення), ось тільки через рік, у 2016 році, 25-річна дочка податківця, схоже, вирішила завершити бізнес кар’єру та припинила діяльність ФОПа.

Садиба-готель – не єдина нерухомість, якою володіє Ярослав Кравців. У власності податківця квартира у Львові площею 57.7 кв. м, гараж, садовий будинок у містечку Тухля Львівської області площею
Щодо рухомого майна, то тут у Ярослава Кравціва все набагато скромніше. Єдине авто, яким він володіє – це 22-річна AUDI A6, придбана в 2019 році.
Ярослав Кравців – не перший держслужбовець, до якого є запитання щодо використання нерухомості під готель. Так, раніше, у рамках проєкту PROSUD, ми писали про прокурора з Івано-Франківська Володимира Торованіна, який використовував два будинки в Карпатах як готель, проте не декларував жодного прибутку. Тоді виявлені нами факти стали причиною розслідування НАБУ та навіть проведення обшуків у прокурора. Як же подібна історія складеться для податківця Ярослава Кравціва – побачимо згодом.

Illustration
Illustration
Illustration