8 лютого 2021
За період своєї роботи детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) розслідували десятки проваджень щодо суддів. Найчастіше це були справи про хабарі. Саме у таку історією втрапив суддя Київського апеляційного суду Ігор Петрик. За версією детективів, у грудні 2016 року Петрик одержав 5 тис доларів США за ухвалення потрібного рішення у справі колегією, до якої він входив. Що цікаво, під час затримання правоохоронці визначили, що хабар суддя ховав під суддівською мантією (у мантії суддів немає кишень, але у судді була спеціально вшита для цього внутрішня кишеня)
Що за справа?
Приватне підприємство, що здійснювало утилізацію небезпечних відходів, не пройшло перевірки Міністерства екології та природних ресурсів. Через це йому вирішили анулювати ліцензію. Одна із причин, наприклад, відсутність вентиляції, водозабезпечення та зливовідводу. Також комісія виявила на території підприємства діжки з невідомими відходами, які так і не змогли ідентифікувати. Тож було констатовано порушення ліцензійних умов Підприємство не здалося і звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом. Перша інстанція задовольнила клопотання про забезпечення позову та призупинила процес анулювання ліцензії. Міністерство оскаржило це рішення. Апеляційна скарга потрапила на колегію із трьох суддів, одним із яких був Ігор Петрик
Що відбулося далі?
Суддя Петрик добре знав обставини адмінсправи, а також був обізнаний з позицією колег. Тому, на думку НАБУ, вирішив на цьому заробити. Він дав відповідачеві свій номер телефону, а коли той подзвонив — домовився про зустріч тет-а-тет. Під час зустрічі Петрик повідомив співрозмовникові, «що матеріали справи є «проблемними» та потребують додаткового вивчення для подальшої можливості коригування рішення суду в інтересах товариства». Тож він порадив підприємцю звернутися до суду з клопотанням про перенесення розгляду справи. Той його послухав. Через кілька днів після засідання суддя знову зустрівся з юристом ТОВ-ки і натякнув, що справа варта грошей, бо без них підприємству не світить працювати далі. Зранку, у визначений день, у кафе помічник судді отримав гроші, які згодом слідчі знайшли в кабінеті Петрика.
Як суддя Петрик все пояснював?
Версія Петрика № 1: гроші, вилучені в нього – це сімейні заощадження, які він приніс на роботу, аби не зберігати в квартирі. Будівля суду більше охороняється, а злочинці могли б дізнатися про наявність заощаджень із електронних декларацій. Дійсно, у декларації Петрика, яку він подав менше, чим за два місяці до викриття “на гарячому”, задекларована готівка. Але розмір її значно більший, ніж те, що знайшли у судді: 48 000 євро, 12 000 фунтів, 17 400 доларів США та 3 900 швейцарських франків. Нагадаємо, що з березня 1996 року Петрик є суддею і жодним бізнесом займатися не може.
Версія Петрика № 2: з часом суддя змінив свідчення і таки визнав, що гроші передав йому помічник і це все він сам, а справа проти нього сфабрикована. На засіданні ВРЮ щодо питання про його відсторонення від здійснення правосуддя, Петрик перекладав вину на помічника. «Все, що тут сказано прокурором, може бути закинуто в город не мій, а мого помічника. Який чомусь кудись дзвонив, кудись ходив, щось він десь там брав. Я в цьому не задіяний і не маю ніякого відношення». Коли ж журналісти спробували уточнити, як гроші потрапили до нього в мантію, суддя відштовхнув кореспондента й оператора, і швидко побіг. При цьому у сюжеті продемонстровано відеозапис слів адвоката, який стверджує, що суддя Петрик є хворим та потребує лікування:
Керівник САП Назар Холодницький сказав журналістам, що «Гроші були вилучені безпосередньо у нього, не у помічників, не у прибиральників чи у домашніх улюбленців. А саме в нього»
Між іншим, апеляційна інстанція залишила скаргу міністерства без задоволення, ставши на бік товариства і анулювання ліцензії було призупинене.
Цікаво, що помічника Петрика з суду звільнили ще у січні 2017 року, а от сам суддя продовжував працювати. Ну, не зовсім «працювати»… Останню справу він розглядав ще у 2018 році. Потім Київський апеляційний суд реорганізували, та Петрика не перевели до нового суду з іншими суддями (Шостого апеляційного адмінсуду). Але й не звільнили. Тож Ігор Петрик завис і продовжував отримувати заробітну плату. Його звільнили тільки 23 липня 2020 року. Наприклад у 2019 році він отримав 1,6 млн грн з бюджету, а ще задекларував — 1,5 млн гривневих заощаджень та майже 60 тис у валюті. А у липні 2020 року Петрик задекларував місячну зарплату у розмірі 176 837 грн