Ось для чого створювався Антикорсуд: як скасували незаконний “оправдос” Труханова.

Ось для чого створювався Антикорсуд: як скасували незаконний “оправдос” Труханова.

Апеляційна палат Вищого антикорупційного суду скасувала виправдувальний вирок Малиновського райсуду Одеси для Геннадія Труханова і його спільників. Відтепер справа буде повторно слухатися із самого початку у першій інстанції Вищого антикорупційного суду.

Як ми бачимо, тільки-но Труханов і його спільники отримали справедливий і чесний судовий процес, а не той цирк, що творився у Малиновському райсуді Одеси, одразу маємо гарний результат. А захист виявився явно не готовим до незалежного і справедливого правосуддя.

Яскравим підтвердженням цього, до речі, є останнє слово Геннадія Труханова, яке більше нагадує набір слів і окремих, не пов'язаних між собою, фраз. Його текстову версію ми наводимо в кінці цього матеріалу.

Що це за справа

Мера Одеси Труханова і його спільників обвинувачують у незаконному заволодінні коштами місцевого бюджету під виглядом купівлі будівлі збанкрутілого заводу "Краян" за завідомо завищеною ціною.

У вересні 2016 року Одеська міська рада придбала розвалини державного заводу "Краян" за 185 млн грн. При цьому юристи міської ради вказували на відсутність належного обґрунтування оцінки будівель у 185 млн грн, рецензії такої оцінки, цілей та фінансово-економічного обґрунтування очікуваних результатів проекту. Однак їх проігнорували.

Більше того, фірма, яка продала будівлю міській раді, сама лише нещодавно придбала цей комплекс на аукціоні, що був організований ліквідатором держпідприємства. Зробила вона це, щоправда, не за 185 млн грн, а всього за 11,5 млн грн. Пізніше слідство з’ясувало, що за цю будівлю тоді навіть не розрахувалися, бо у фіктивних фірм були одні і ті ж власники.

Отримані від Одеської міської влади кошти фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності. Проте детективи НАБУ та прокурори САП запобігли спробі легалізації коштів й домоглися арешту рахунків. З того часу постійно вчинялися спроби зняття арешту, однак зробити це так і не вдалося.

Пізніше прокуратура змінила суму коштів, заволодіння якими інкримінували обвинуваченим, зменшивши її з 185 млн грн до 92,6 млн грн. Зробили це вже у ході судового розгляду в Одесі, ймовірно для того, щоб збільшити шанси на обвинувальний вирок.

Загалом у вчиненні злочину лише у цій судовій справі обвинувачують одразу 8 осіб:

 1. Одеський міський голова Геннадій Труханов (12 років з конфіскацією);
 2. його заступник Павло Вугельман (11 років з конфіскацією);
 3. голова постійної комісії з питань комунальної власності Василь Шкрябай (10 років з конфіскацією);
 4. директор департаменту комунальної власності Олексій Спектор (10 років з конфіскацією);
 5. його заступник  Володимир Родіонов (10 років з конфіскацією);
 6. директор ТОВ "Девелопмент Еліт" (компанії-продавця) Петро Загодіренко (10 років з конфіскацією);
 7. директор ТОВ Valton Group Ігор Кравченко (11 років з конфіскацією);
 8. оцінщиця Галина Богданова (7 років з конфіскацією).

У квітні 2020 року НАБУ також повідомило про завершення розслідування щодо  фактичного організатора та трьох інших учасників схеми. Таким чином, загальна кількість людей зросла до 12 осіб. Йдеться про:

 1. екснардепа і бізнесмена Олександра Дубового;
 2. ексдепутата Одеської обласної ради від БПП Олега Бабенка;
 3. ексдепутата Кілійської райради Одеської області Анатолія Коломійця;
 4. колишню помічницю Труханова Альону Попову, яка наразі переховується за кордоном і перебуває у розшуку.

Крім цього, як стверджує НАБУ, у 2017 році у цьому кримінальному провадженні підозрюваний Бабенко, який координував взаємодією учасників схеми, спільно із Дубовим, запропонували детективу НАБУ 500 тисяч доларів за зняття арешту з рахунків ТОВ "Девелопмент Еліт". Йшлося якраз про гроші, отримані від продажу мерії Одеси будівлі Краяну за завищеною ціною. У листопаді 2018 року справу передали в Печерський районний суд Києва. Розгляд дотепер триває.

Як виправдовували Труханова в Одесі

Суддівська колегія, яка незаконно виправдала Труханова і його спільників, точно не є взірцем непідкупності і справедливості. Це судді Малиновського райсуду Одеси Сергій Черевко (головуючий), Віктор Корой та Дмитро Передерко.

Детально про те, хто вони є, ви можете прочитати у аналітичному матеріалі Автомайдану, підготовленому в рамках проекту PROSUD.

Ось лише кілька фактів про судовий розгляд в Одесі (більшість фактів описано журналісткою Катериною Петренко, яка усі роки дуже ретельно слідкувала за розглядом справи):

 1. Справу розглянули з рекордною швидкістю, абсолютно нетиповою для справ НАБУ. За 8 місяців відбулося близько 60 засідань.
 2. За 12 робочих днів колегія пройшла 67 томів письмових доказів (кожено том займає від 200 до 250 сторінок);
 3. За 8 днів допитали 75 свідків зі 110. До прикладу, з жовтня 2016-го у справі прокурора Кулика столичний суд розглянув... 3 томи за 6 місяців. А в одеському суді все коїлось нечувано швидко: за кілька годин одеський суд оперативно розглянув 6 томів справи Труханова. Тобто більше 1000 сторінок.
 4. Судді відмовили прокурорам у допиті ключових "незручних" свідків і взагалі колегія суддів була дуже пасивною при допитах свідків на засіданнях;
 5. Колегія суддів на час розгляду справи Труханова взагалі нe брала участі в авторозподілі інших справ. Тобто з листопада 2018-го збори суддів звільнили їх від розгляду нових справ і дозволили рекордними темпами гнати справу Труханова. Робилося це для того, щоб завершити розгляд до початку роботи Вищого антикорупційного суду. І це незважаючи на те, що за час розгляду справи Труханова і ко до суду надійшло понад 2 тисячі справ...
 6. Підтримка від Сергія Ківалова. На другий день дебатів у суд прийшов Ківалов, якого вважають куратором нереформованої судової системи, який висловив підтримку Труханову і суддям.
 7. Сумнівна репутація Малиновського райсуду Одеси. Саме у цьому суді працював суддя Анатолій Целух, якого ВАКС нещодавно засудив  до 7-ми років тюрми за 2 500 доларів хабара. Тут також трудився викритий на отриманні 120 тис грн хабара суддя-стрілок Олексій Буран.

Чому вирок Малиновського райсуду Одеси був незаконним?

 1. Судді оцінили аналітичну довідку НАБУ, що була зроблена під час досудового розслідування. Але от біда в тому, що ні сторона обвинувачення, ні сторона захисту не надавали суду цього документу. Тобто у суддів Малиновського райсуду його не було, тож вони ніяк не могли досліджувати та оцінювати цей доказ.
 2. Судді у вироку оцінили показання свідка Кузьменка Г.В., який взагалі не допитувався під час судових засідань.
 3. Судді безпідставно і без належного мотивування відмовляли прокурору у допиті окремих свідків, у проведенні одночасного допиту експертів, визнавали недоцільним допит низки свідків, яких прокурор мав намір допитати та самовільно виключали їх з числа осіб, яких необхідно викликати на судове засідання, не реагували на відмову окремих свідків від дачі показань.
 4. Судді для виправдання Труханова і компанії розвернули свою ж правову позицію щодо виконання тимчасових доступів до речей і документів по дорученнях слідчих на 180 градусів. А вже після ухвалення виправдувального вироку знову повернулися до своєї усталеної практики.
 5. При ухваленні вироку судді “забули” вирішити питання щодо юридичної особи ТОВ “Девелопмент Еліт” і зробили це лише через місяць після вироку, що суперечить вимогам КПК.

До речі, а що ж Вища рада правосуддя сказала на це, як думаєте?

Та нічого. Члени найреформованішої та найчеснішої ВРП взагалі не побачили підстав для відкриття дисциплінарного провадження і залишили дисциплінарні скарги без розгляду. Тобто у тому, що судді міняють свою правову позицію залежно від потреб “клієнта” ВРП проблеми не побачило. Очевидно тому, що вони й самі такі.

Справедливість від Антикорупційного суду.

Оскаржувати вирок Малиновського райсуду Одеси прокурори САП пішли до Вищого антикорупційного суду.

Тут захисту вже не довелося розраховувати на таку прихильність суддів. А от до справедливого і незалежного правосуддя окремі представники сторони захисту виявилися не готові.

 1. Розпочали вони із відводів одному із суддів та порушення порядку на засіданнях. Судді навіть декілька разів довелося робити адвокатам зауваження.
 2. Потім були погрози суддям скаргами до ВРП, необгрунтовані клопотання для затягування судового розгляду та часті неявки захисників, в результаті чого засідання зривалися.
 3. Після цього одна із обвинувачених (оцінщиця Богданова) відмовилася від усіх трьох своїх адвокатів. Один із суддів навіть підмітив, що Богданова відмовляється від адвокатів, які допомогли їй отримати виправдання в Одесі, що є дуже дивним. Нові ж захисники попросили додатковий час для ознайомлення з матеріалами.
 4. Влітку і восени розпочався парад хвороб: то один, то другий обвинувачений, зокрема і сам мер Одеси, хворіли.
 5. Вже перед стадією судових дебатів загадана оцінщиця Богданова взагалі перестала з’являтися до суду, оскільки її стан здоров’я нібито не дозволяв цього робити. Для того, щоб не порушувати розумні строки судового розгляду, судді змушені були виділити справу щодо неї в окреме провадження і продовжувати розгляд вже без Богданової.

Однак це не завадило суддям розглянути апеляційну скаргу і скасувати виправдувальний вирок. До слова, тривало це із жовтня 2019 року, тобто близько 16 місяців. Нагадаємо що у Малиновському суді розгляд пролетів за 8 місяців, і це з допитами свідків, дослідженням десятків томів документів і т.д., чого не було в апеляційній палаті ВАКС.

Рішення ухвалили судді ВАКС Віктор Панкулич (головуючий), Ігор Панаід та Сергій Боднар. Скасовано також і ухвалу про закриття провадження щодо юридичної особи ТОВ “Девелопмент еліт”.

Тепер справа щодо Труханова і компанії потрапить на новий розгляд до суду першої інстанції. Але на цей раз це вже буде не такий комфортний і ручний Малиновський районний суд Одеси, а незалежний Вищий антикорупційний суд.

Тому дуже сподіваємося, що як сам процес розгляду справи, так і кінцеве рішення, будуть на порядок якіснішими і професійнішими.

Наостанок наведемо повний текст проголошеного у засіданні АП ВАКС останнього слова мера Одеси Геннадія Труханова:

Я не предполагал, что сегодня буде останнє слово ...

Но, якщо потрібно скоріше розглядати цю справу, а це дійсно потрібно, то як кажуть, в мене є що сказати.

Когда було вручено подозрение, красной линией проходило то, что я своими действиями, поведением ввел в оману депутатов Одесского городского совета. Также в этом обвинении, подозрении, була фраза о том, что я при достижении своей цели преступной, это было задокументировано, входило в текст красной линией, входило в текст подозрения, о том, что я для достижения своей преступной цели грубо перебил выступающего депутата Гиганова, поскольку он мог поменять мнение депутатов, что в ходе судебного заседания было опровергнуто самим Гигановим, который на вопрос коллегии судей, головуючого, відповів, що “мене ніхто не перебивав, я мав можливість висловитися, я все там що хотів, я виступав не один раз, а три рази, хоча в регламенті Одеської міської ради предпологається виступ тільки один раз по питанню. Всі мали можливість висловитися”.

Так от когда принималось решение в Соломенском суде по провадженню запобіжного заходу і вислухали всю підозру, меня затримали, потім привезли в суд, під вартою, хоча еще раз хочу сказать, что я по первому звонку приехал и был готов, и всегда сотрудничал со следствием, давая все показание, не пропустив ни одного судебного вызова, готов был рассказывать, разъяснять, но решили применить методы устрашения...

Так вот я когда выбежал в зал, уважаемая коллегия судей, я увидел в зале, наверное, больше 30 человек, депутатов Одесского городского совета. При чем они были из разных политических партий. Они приехали в мою поддержку. В поддержку Павла Владимировича, в поддержку всех тех, кто готовил это решение...30 депутатов! Я хочу напомнить, что всего депутатов в городском совете 64.

На следующее судебное заседание приехало 40 депутатов, которые стоя в зале судебном, в голос говорили, это было слышно, вносили такую пропозицію:

“Поставьте на голосование сейчас, у нас здесь кворум есть в зале судебного заседания… это конечно не в процесе, это конечно поза межами, я все это розумію”.

Добирались они в то время, это был февраль месяц, ровно три года назад это было или четыре уже.. три, да? Три года назад. Погода была примерно такой же. Все добирались на машинах, кто на своей, кто на поезде. Никто целенаправленно на автобусе на привозил. Я наоборот, уважаемая коллегия, ваша честь, просил: “Не рискуйте ребят, дорога - лед, вы едите, рискуете жизнями своими”. Но они все приезжали в суд и поддерживали меня. Причем на все заседания, включая апелляцию. Вы знаете, для меня это высшая оценка и уважение тех депутатов, которые работали в Одесском городском совете. Еще раз подчеркиваю, от разных политических партий.

И депутат Позднякова, на которую так рассчитывало обвинение. Которая должна была, по их версии, сказать, что она не видела оценки. А она пришла и сказала: “Я видела оценку. Оценка была на день принятия на сессии”. И Гиганов, на которого они рассчитывали, что скажет, что его перебили и не дали высказаться, тоже опроверг в судебном заседании эти домыслы. Знаете, это все для меня очень большая честь, заслужить такое доверие.

Одесский горсовет своеобразный был во все времена. И обычно депутати, не хочу обидеть, до этого созыва, до 2014 года, очень быстро меняли вектор своих ориентаций и ориентиров Как только зашаталось кресло мэра, они уже… и кто-то вместо него уже замаячил на горизонте, они уже плавно перемещались к другому руководителю.

Еще раз хочу сказать, что в здание суда, в который они проходили, их били, в них бросались камнями. Люди потом лечились, есть соответствующие обращения в полицию. Но они приезжали, потому что были убеждены в нашей правоте. В том, что мы действовали исключительно в интересах людей, одесситов, для того, чтобы создать им человеческие условия.

Еще раз хочу сказать. Я сегодня говорил уже и подчеркну, потому что одессит для меня является гордостью. О том, что, ни смотря ни на что, ни один мэр Одессы, не переизбирался трижды подряд, не побеждал на выборах. Несмотря на то количество гадостей, которое было сказано, грязи, которое было вылито, эти попитки, вот этот блицкриг, на которий расчитивали эти люди, быстренько задержать, запугать и осудить, он провалился.

Потому что никто не ожидал, что придут люди и буду говорить правду и не бояться. Поэтому это очень высокая оценка в сознании общественном для меня, и депутатов в том числе. Это говорит о громадном доверии мне и я не вправе подвести ни громаду, ни людей, в городе Одессе.

Сегодня было много сказано присутствующими и была дискуссия в плане, в правовом поле, о том, что будет законным это решение - будет незаконным решение, достаточно оснований - недостаточно оснований. Не хотелось бы мне возвращаться к этому и не буду возвращаться. Но вот эти косвенные признаки, вот у меня не укладывается в голове до сегодняшнего дня, у взрослого человека. Если люди, которые приняли решение, повторили это решение, повторили то, что они готовы сегодня собраться и проголосовать еще раз за то же решение. И тем не менее мне талдычат про какой-то обман. Когда уже поняли, что это не идет, никак оно не заходит, нашли процессуальные какие-то вещи.

Я бы, ваша честь, с уважением отношусь к вам, к коллегии судей, ко всем присутствующим, рассказал бы, что сегодня происходит в городе Одессе, какие сегодня провадження.  Но я не буду этого делать, мы разберемся все, думаю. Но они вопиющие сегодня, просто вопиющие.

Поэтому я прошу вас, все так, учесть мнение жителей миллионного города, учесть позицию депутатов, которые сформировали представительский орган Одесского городского совета. Которые приняли много решений, и сегодня отмечают все абсолютно о позитивном движении в Одессе, наведении порядка и так далее. О сохранении мира в Одессе. О сохранении положительной динамики в развитии города. О тех показателях, которые в городе есть. Обратить внимание и на это при формировании вашего мнения и в разбирательстве в этом деле.

И конечно, прошу вас, подойти к этому взвешенно. Потому что, как я сегодня уже сказал, для меня это очень важно, как для многих людей. Важно очень, возможно ли в этой системе, созданной, альтернативное мнение. Либо оно зарождается на моменте досудебного расследования, а дальше это бесполезно, просто формальное прохождение процедуры.

Не хотелось бы, чтобы это укоренялось во мнениях людей живущих, тех, которые отслеживают создание новой структуры, отслеживают прохождение вопросов и действительно судебного разбирательства, а не затвердження всего того, что было напрацьовано.

Тому прошу вас оставити без змін рішення Малиновського суду города Одессы, первой інстанції і відмовити прокурору в его требованиях. Дякую за співпрацю, за нашу працю, дякую.

З нетерпінням очікуємо на ще одне останнє слово Труханова перед справедливим вироком у Вищому антикорупційному суді