Громадська організація «Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»

Судова реформа

Контакти

Підтримати

Приєднатися

Про нас

Головна

 

Судова реформа та участь Автомайдану в ній.

 

У часи Революції Гідності (листопад 2013 - лютий 2014), в тому числі проти учасників Автомайдану, тодішньою владою було розгорнуто масштабну репресивну машину, складовими якої були так звані тітушки, "правоохоронні" органи та суди. Одну з ключових ролей у переслідуванні активістів тоді зіграли саме судді, які були останньою надією для людей на встановлення справедливості у відкритих проти них на той час адміністративних чи кримінальних справах. Натомість судді остаточно цю надію нищили, «іменем України» кидаючи за ґрати побитих беркутами автомайданівців, відбираючи водійські посвідчення в учасників автопробігу до Межигір’я, а часто і просто в небайдужих людей, які намагалися провезти на Майдан дрова, автомобільні шини тощо.

 

Загалом під час Революції Гідності до переслідувань автомайданівців було залучено біля 140 суддів з різних міст України, які абсолютно незаконно позбавили тоді водійських прав близько 200 учасників Автомайдану, десятки активістів були арештовані і кинуті в СІЗО чи відправлені під домашній арешт за «організацію масових заворушень», також ще майже 100 автомайданівцям «пощастило» і вони відбулися штрафом.

 

Після втечі Януковича ми для себе визначили одним з пріоритетних напрямів нашої подальшої діяльності саме очищення судової системи України від тих суддів, що за вказівкою влади засуджували невинних та порушували базові права громадян під час Майдану, в тому числі і учасників нашого руху. Всі вони увійшли до так званого списку «суддів Майдану», який налічував загалом більше 300 суддів.

 

 

В подальшому ми вирішили масштабувати нашу діяльність в даному напрямку і в липні 2016 року створили проект під назвою «PROSUD», головним завданням якого стала своєрідна ревізія всієї судової системи України. Судді є однією з найбільш закритих та одночасно найбільш схильних до корупції «каст», саме тому проведення судової реформи і очищення судової системи від недоброчесних суддів – одне з головних завдань для нашої країни. Однак, для проведення змін необхідне повне розуміння того, що саме ми реформуємо. На сайті prosud.info ми зібрали максимальну інформацію щодо кожного з більш ніж 7 тисяч суддів в Україні, а саме: декларація судді, статистична інформація щодо його професійної діяльності, відомості про майно та статки певних суддів. Для цього ми аналізуємо декларації суддів та їх родичів, перевіряємо відомості з майнових реєстрів, шукаємо невідповідності та відкриваємо ці дані для кожного відвідувача сайту у вигляді наших розслідувань. У разі ж виявлення нами невідповідності між задекларованим та реальним майном, між офіційними доходами та реальним стилем життя певного судді, ми пишемо заяви до відповідних антикорупційних органів.

 

Результати роботи проекту «PROSUD» станом на червень 2017 року наступні:

 

 

У листопаді 2016 року п’ятеро делегатів від Автомайдану увійшли до двадцятки представників від громадськості, які сформували «Громадську раду доброчесності». Це б мало стати однією з найважливіших подій в рамках проведення судової реформи. Адже за законом Рада мала б допомагати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України оцінювати відповідність суддів чи кандидатів на посади суддів вимогам професійної етики та доброчесності. Але на ділі така допомога ВККС виявилася непотрібною і як першим тривожним і показовим свідченням того, що влада не збирається кардинально змінювати судову систему в країні стали результати конкурсу до нового Верховного суду, оголошені в липні 2017 року. Тоді зі 120 фіналістів конкурсу 30 (кожен четвертий) стали переможцями попри негативні висновки щодо них Громадської ради доброчесності. В подальшому ВККС вирішила не дослухатися до думки громадськості з ГРД і під час перебігу кваліфікаційного оцінювання суддів. Як результат – у квітні 2018 року ГРД призупинила свою участь у даному процесі, висунувши певні вимоги до ВККС щодо свого повернення, які втім були нею проігноровані. На сьогоднішній день в результаті кваліфікаційного «оцінювання» вже без участі громадськості було звільнено менше 10% суддів від загальної кількості, а 60(!) «суддів Майдану» вже успішно підтвердили право здійснювати правосуддя.

 

Про долю деяких з них ви можете дізнатися з нашої інфографіки нижче.

 

 

Подібні результати "очищення" судової системи є черговим свідченням того, що принцип, коли більшість у ВККС складали судді, обрані самими суддями, повністю себе дискредитував. Як показує досвід, єдиною гарантією справжності реформ є залучення представників громадськості з правами повноцінних членів, що унеможливлює ігнорування їхньої думки.

 

Тому ми закликаємо представників суспільства, які готові разом з нами відстоювати правила незалежного формування кваліфікаційних суддівських органів, приєднуватися до нашої боротьби.

 

Далі – буде!

 

Copyright © 2021 Автомайдан