(093) 955-56-44

 

Громадська організація «Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»

Судова реформа

Контакти

Підтримати

Приєднатися

Про нас

Головна

 

Результати круглого столу щодо нелегального видобутку бурштину в Україні.

 

26 лютого 2016р.

 

 

25 лютого в інформаційному агентстві «УКРІНФОРМ» відбувся круглий стіл на тему: «Нелегальний видобуток бурштину в Україні – масштаби проблеми та способи її вирішення», на якому представники громадськості та державних органів влади оприлюднили результати дослідження  щодо проблеми незаконного видобутку бурштину та обговорили існуючу складну ситуацію та подальший план дій для її вирішення.

 

 

Пропонуємо вашій увазі найбільш цікаві цитати учасників круглого столу:

 

«За найскромнішими оцінками, об'єм видобутку бурштину в Україні становить 120  тонн на рік, від експертів та фахівців лунають цифри і в 200 - 300 тонн, що складає мінімум 200-300млн.$./рік. Справжні об'єми ми порахувати не можемо, тому що практично весь бурштин в Україні видобувається нелегально.

 

За інформацією  обласних державних адміністрацій, Житомирська обл. має 220 га постраждалих земель внаслідок видобутку бурштину, Волинська обл. -  4 га, Рівненська обл. - 1691 га.  Але ми в Міністерстві розуміємо, що ці цифри вже не відповідають дійсності на сьогодні.

 

Державна екологічна інспекція у Волинській обл. за 2015р. прозвітувала, що шкода навколишньому середовищу була завдана на суму в 147 тис.грн., з них шкода лісу заподіяна на 10 тис.грн., у Житомирській обл. 81 особу було притягнуто до адміністративної відповідальності на суму 10 тис.грн., з яких лише 3500 грн. сплачено на даний момент. Подібні цифри і у Рівненській обл. Тому ми самі чудово розуміємо, що подібні штрафи та "відповідальність" не здатні зупинити людей, які займаються нелегальним видобутком бурштину.

 

Держгеонадра у свою чергу заявили, що на сьогодні діють лише шість спецдозволів на видобуток бурштину, 4 з яких мають державні компанії. У той же час у державному бюджеті України на 2016р. було закладено 1,5 млрд.грн. надходжень від легального видобутку бурштину, але підґрунтя для цього державою все ще не створено.

 

Кустарний метод видобутку мотопомпами має бути заборонений на рівні законодавства. Видобування має бути цивілізованим, відкритим кар'єрним способом для того, щоб після видобування можна було послідовно повернути всі шари ґрунту назад, висадити дерева і т.п.» заявила під час круглого столу Світлана Коломієць, заступник міністра екології та природних ресурсів.

 

 

Видобуток бурштину відкритим кар'єрним способом.

 

Радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк заявив, що працівники МВС разом з місцевими активістами також докладають немало зусиль, щоб стримати багаточисельні групи нелегальних копачів бурштину:

 

«У нас були дні, коли ми затримували по 300 чоловік за ніч, але також потрібно усвідомити таку річ, що неможливо в принципі у трьох областях тисячі гектар лісу оточити парканом і поставити біля кожного дерева спецназівця».

 

Народний депутат Ігор Лапін, який родом з бурштинового краю на Волині, наголосив на наступному:

 

«В "грибних" місцях за ніч одна мотопомпа добуває до 15 кг. бурштину і це лише 10% того, що вони підіймають на поверхню, 90% лишається в землі. Країни Балтії посили кримінальну відповідальність також і за незаконну торгівлю бурштином, а не лише за видобуток. Ми повинні ним легально торгувати через біржу, весь цивілізований світ до цього прийшов. З приводу залучення людей: робочі місця - це і є залучення людей, бо йти під прапорами "у нас немає роботи, тому ми хочемо трошки копати бурштин", то я завжди їм кажу: ідіть тоді трошки грабуйте банки. Не можна бути "трошки" злодієм. Тому якщо державна компанія буде займатися легальним видобутком бурштину, то я б просив, в плані забезпечення робочих місць, створювати охоронні фірми переважно з АТОшників, нам треба хлопців десь соціально адаптувати і нехай працюють. Це їхнє - по лісам лазити і охороняти, виконуючи функцію силового підрозділу і кращої охорони ви не знайдете, бо ніяка бандота не полізе на територію, яку охороняють хлопці, що вчора повернулися з АТО».

 

 

Спецпризначенці на блокпосту, Волинь, вересень 2015р. ar.volyn.ua ©

 

«Україна займає друге місце у світі за покладами бурштину і практично всі вони є на лісових землях. Ми маємо факти, що в трьох областях (Волинська, Рівненська, Житомирська) понад 2000 га лісових насаджень пошкоджені внаслідок незаконного видобутку бурштину. Дані пошкоджені ділянки мають глибину понад 20м. і тільки після законодавчого врегулювання проблеми бурштину ми можемо повернутися до питання рекультивації цих земельних ділянок, адже вона є надзвичайно коштовною.

 

Хочу зауважити, що одні лісники не зупинять цю проблему, бо на одного лісника припадає понад 1000 га лісу для обстеження. Але на сьогоднішній день, наприклад, у Волинській обл. ми спостерігаємо зменшення видобутку та практично його зупинку в результаті роботи як нашої лісової охорони, так і співпраці з Нацгвардією та активістами.» – зазначила Христина Юшкевич, перший заступник голови Державного агентства лісових ресурсів.

 

Генеральний директор ДАК Українські поліметали Костянтин Лісничий повідомив наступне:

 

«Зараз в Україні видобувається близько 120 тонн бурштину на рік, з яких держава, тобто легально, видобуває лише 4(!) тонни. 120 тонн. - це близько 6 млрд.грн., з них тільки рента - 1,5 млрд.грн., саме ця сума і була закладена в бюджет на 2016р. Зараз цей бурштин вже видобувається, потрібно лише зробити так, щоб держава мала змогу реально купити його, бо на даний момент - це "скупка краденого", а купити можна лише в тому випадку, коли на всі ці території є спеціальні дозволи.»

 

 

Скупка бурштину відбувається також безпосередньо і в місцях його видобутку, Житомирщина, червень 2015р. Автомайдан ©

 

«Потрібно припинити нелегальне перевезення бурштину через митницю і його ціна впаде. Як можна "непомітно" через державний кордон перевезти 120 тонн бурштину? Це ж легкий камінь! Накопичувати бурштин потрібно через державну біржу і вже потім держава має його продавати за кордон. Але вона не створює умови для цього, не припиняє котрабанду. Хибна думка, що бурштин копають місцеві, бо їм "немає за що жити". Насправді, у нас в районі є вільні робочі місця на кар'єрах, в лісовому господарстві, де середня з/п близько 10 тис.грн., але за ці гроші вже ніхто не хоче йти працювати. Десятки тисяч зараз нелегально копають бурштин і це боротьба з вітряками, коли Нацгвардію кидають в ці райони, щоб вона не пропускала копачів, у той час, коли на Сході у нас йде АТО, там би вона була ефективніша та корисніша. Держава зараз для себе вибрала хибну концепцію боротьби з нелегальним видобутком бурштину.» – таку думку висловив Руслан Серпенінов, голова сарненської районної ради (один з районів наймасштабнішого видобутку бурштину в Рівненській обл.)

 

Олександр Бобров, доктор геологічних наук, ВГО «Спілка геологів України»:

 

«Загорнути грейдером ями, які лишаються після видобутку бурштину мотопомпами - це не є рекультивація, адже також потрібно ще відновити і біоценоз, рослинність на даній земельній ділянці і т.д. Більш того, коли ми видобуваємо бурштин, ми також повинні розуміти, чи видобуваються з цих розрізів всі види корисних копалин? (кремній, платина, золото) Видобути бурштин і піти - це не є інтереси держави, тут потрібен комплексний видобуток мінеральних компонентів з надр разом із відкриттям ринку та залученням ефективних компаній до цього процесу.»

 

Денис Казанський, блогер, громадський діяч:

 

«Я был в Дубровицком районе (Рівненська обл. - авт.) и видел главу районного отделения милиции, который катается на BMW X5 и это очень легко проверить и не нужно запускать Нацгвардию, а просто сходите в гости к вашим начальникам райотделов милиции и посмотрите, в каких они домах живут и на каких машинах ездят.

 

Там выстроена четкая коррупционная вертикаль и когда я слышу, что государство должно получить монополию на добычу янтаря, то я спрашиваю: монополию на что? На работу в минус? Государство уже не раз нам демонстрировало, что оно является крайне неэффективным собственником, а государственные компании являются либо монополистами по воровству, либо монополистами по неэффективному управлению. Также у нас сейчас есть ворота в украинских аэропортах, т.к. на таможне сидят проплаченные люди и пропускают этот янтарь просто чемоданами.»

 

 

Партія бурштину вартістю понад 4млн.грн., затриманого працівниками митниці в Міжнародному аеропорту «Львів» у

червні 2015р. inlviv.in.ua ©

 

Однак Олександр Москаленко, начальник Управління митної політики Міністерства фінансів України уточнив, що митниця у світі затримує лише 10% контрабанди, тобто посилювати контроль лише на митниці - це також не вихід із ситуації, потрібні саме економічні рішення даної проблеми.

 

«Основа економіки України є мінеральні ресурси, з ними пов'язано 43% ВВП і 60% валютних надходжень. Чому така ситуація з бурштином? Бо знищена була геологічна служба, яка знала правду, як потрібно правильно це робити і тому її треба було знищити.

 

За покладами бурштину ми на 2 місці у світі після Росії, а це близько 15 000 тонн прогнозних ресурсів і 300 тонн промислових запасів, які можуть дати державі 3 млрд. $ на рік, також зараз щорічно наша держава втрачає 2 млрд.$ надходжень до державного бюджету. У Польщі, Білорусі це вже все реалізовано/відпрацьовано, Гданськ є світовою біржою з торгівлі бурштином, потрібно лише бажання зробити те ж саме. Все.» – заявив завідуючий відділом інституту геологічних наук України Леонід Галицький.

 

Також учасники круглого столу підсумували, що повторний видобуток буршитну (після помп) є неможливим технічно, саме тому помповий метод має бути заборонений законодавчо. Більш того, у такому разі далеко не кожна намита помпою яма дає бурштин, адже подібні нелегальні копачі не проводять геологічну розвідку, яка є доволі коштовним процесом.  В результаті ми отримуємо просто знищений природній ландшафт та екосистему.

Знімки зі спутника, які на прикладі лише декількох районів нелегального видобутку бурштину в Рівненської обл. демонструють катастрофічні масштаби змін ландшафту за останніі роки.

 

«Метою круглого столу – було зібрати в одному приміщенні експертів, які глибоко занурені в проблематику даного питання. Кожен з них, щиро переживає та вболіває за те, щоб зупинити нелегальний та неконтрольований видобуток бурштину. Однак, всі вони мають різне бачення вирішення цієї проблеми. Зараз, почувши всі пропозиції, ми зможемо їх систематизувати та опрацювати, щоб в подальшому представити план першочергових кроків для вирішення проблеми. Ми розуміємо, що з початком весни розпочнеться також і новий сезон масового нелегального видобутку бурштину, тому зараз ми маємо зробити все, щоб зупинити це явище» -  заявила представниця ВГО «Автомайдан» Катерина Бутко.

 

Повний відеозапис круглого столу можна переглянути тут:

 

Copyright © 2019 Автомайдан