(093) 955-56-44

 

Громадська організація «Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»

Судова реформа

Контакти

Підтримати

Приєднатися

Про нас

Головна

 

Автомайданівця Романа Маселка хочуть позбавити адвокатського свідоцтва за критику судової реформи.

 

13 вересня 2018р.

 

 

"Критикуєш владу - прощайся з адвокатським свідоцтвом". Під таким заголовком 9 вересня 2018р. адвокат та активіст Автомайдану Роман Маселко опублікував свій пост в соціальній мережі Facebook про чергову спробу позбавлення його адвокатського свідоцтва.

 

Ще в травні 2018р. в Романа намагалися забрати посвідчення адвоката за його минулорічний пост на сторінці у фейсбуці, який був присвячений "дивному збігу обставин", коли Окружний адмінсуд Києва (ОАСК) 31 травня 2017р. визнав обрання Маселка до Ради громадського контролю (РГК) НАБУ (яке відбулося ще рік тому) незаконним за день до нових виборів до РГК та на наступний робочий день після того, як співробітники НАБУ провели обшуки в приміщенні суду та вдома в голови ОАСК Павла Вовка у справі про його незаконне збагачення та приховування майна від декларування. Тобто простежувався очевидний зв'язок між обшуками НАБУ та прийняттям того абсурдного рішення судом і у своєму пості Роман тоді чітко пояснив, чому те рішення було незаконним і такою собі "отвєткой" суду на обшуки НАБУ та навів докази сумнівної репутації суддів, які його виносили.

 

Зі скаргою на той пост Романа до дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (надалі – КДКА) Львівської області звернулася тоді адвокат Дар’я Козій, оскільки він своєю публікацією на особистій сторінці Facebook нібито "порушив правила адвокатської етики, присягу адвоката та спаплюжив честь і гідність адвокатури України". Додамо, що Дар’я Козій є також партнером по юридичній компанії "Шевчук і партнери" адвоката Олексія Шевчука, який захищає в судах інтереси фігурантів справ НАБУ, зокрема Розенблата та Онищенка. Та й сам Олексій Шевчук є директором компанії, що так само є фігурантом однієї зі справ НАБУ. Він неодноразово негативно висловлювався щодо Антикорупційного Бюро та членів Ради громадського контролю, куди і сам (як і Дар'я Козій) намагався потрапити.

 

20 жовтня 2017р. комісія з адвокатури Львівської області розглянула дану скаргу і відмовила навіть у відкритті провадження у зв’язку з відсутністю ознак порушення адвокатської етики в діях Романа.

 

Козій оскаржила дане Рішення до Вищої КДКА у м.Києві (надалі – ВКДКА). 30 січня 2018р. ВКДКА скасувала рішення Львівської КДКА, відкрила дисциплінарне провадження і зобов’язала її ще раз розглянути скаргу. Важливо відзначити, що тоді розгляд справи відбувся без участі Романа, який навіть не знав про це засідання і отримав виклик вже після розгляду скарги. Тобто він навіть не мав змоги захищати себе та давати пояснення на ВКДКА.

 

І от 24 травня 2018р. Львівська КДКА повторно розглянула скаргу на Маселка і кардинально змінила свою позицію. Тепер же вона побачила порушення та застосувала до адвоката покарання у вигляді попередження. Очевидно на позицію КДКА вплинуло рішення ВКДКА, при цьому жодного обґрунтування у чому саме полягають порушення Романа як адвоката у цьому рішенні наведено не було. Фактично Львівська КДКА продемонструвала неспроможність мати свою позицію та повністю підпорядкувалась рішенню ВКДКА.

 

У результаті Роман оскаржив ці два рішення до суду: ВКДКА - до Окружного адміністративного суду м.Києва, а Львівської КДКА - до Львівського окружного адміністративного суду.

 

У справі проти ВКДКА 8 травня 2018р. Окружний адміністративний суд Києва у позові відмовив. Суд прийшов до абсурдного висновку, що порушення проти адвоката дисциплінарного провадження не порушує його права. Рішення виносив суддя Віталій Катющенко – це брат судді Майдану Віти Катющенко, який ще й у сумнівний спосіб отримав службове житло. Проте 7 серпня 2018р. Київський апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції та визнав рішення ВКДКА незаконним. Це означає, що дисциплінарну справу проти Маселка порушили незаконно і тепер ВКДКА має заново розглянути скаргу Дар'ї Козій.

 

Справа щодо рішення Львівської КДКА перебуває на розгляді. Вже було 2 судових засідання. Минуле засідання відклали у зв’язку з неготовністю представника КДКА.

 

Взагалі в українській практиці ще невідомі випадки, коли адвоката за його публікацію в соцмережі позбавляли адвокатського свідоцтва.  Сам Роман не вбачає у своїх діях порушень адвокатської етики. За його словами, він просто виклав своє бачення судового процесу, навівши посилання на факти, що підтверджували його позицію. До того ж, у тому пості він висловлювався не як адвокат, а від власного імені.

 

 

Але на попередженні для Романа "Шевчук і Со" не зупинилися. Вже через 5 днів після того рішення Львівської КДКА, 29 травня 2018р. на нього була подана нова скарга, цього разу від імені Громадської спілки "Асоціація судових репортерів України", в засновниках якої значиться Громадська організація "Небайдужі громадяни"... того ж таки Олексія Шевчука (навіть зареєстровані дані організації за однією адресою). Тобто розрахунок простий - показати, що він начебто системно порушує етику адвоката, а повторне, протягом одного року, притягнення до відповідальності створює передумови для призупинення права порушника займатися адвокатською діяльністю.

 

Цього ж разу скаржники звинуватили Романа у тому, що він нібито "дискредитує результати судової реформи та створені в ході реформи органи судової влади, а виступи з тенденційними звинуваченнями їхньої діяльності та викриттями суддів набувають регулярного характеру та перетворюються на дестабілізуючий фактор у роботі органів правосуддя, формують недовіру до них з боку громадськості".

 

Мова йде про цикл сюжетів авторської програми Романа під назвою "Правосуддя по-новому", яка виходить щотижня на телеканалі "24". У ній він фахово та обґрунтовано критикує перебіг судової реформи в країні, а як зазначав Європейський суд у своїх рішеннях, обґрунтована критика є необхідною у демократичному суспільстві та реалізацією фундаментального права на свободу слова.

 

Також Роману закидають ще низку абсурдних звинувачень, таких як підтримка судді-викривача Лариси Гольник, яка в травні 2014р. задокументувала спробу дачі їй хабара через посередника міським головою м. Полтава Олександром Мамаєм, надання позитивної рекомендації як кандидату до Верховного суду іншому судді-викривачу Сергію Бондаренку, який у 2013р. відмовився на прохання голови Апеляційного суду Черкаської області  незаконно виселити вчительку Оксану Яшан зі службового приміщення підприємства "Азот", після чого отримав погрози на свою адресу від голови суду, записавши їх на диктофон.

 

Ну і як вершина абсурду у всіх цих "звинуваченнях" є підозра скаржника, що нібито Роман Маселко є "таємним агентом НАБУ". Мовляв, "саме через нього йде "злив" окремих матеріалів досудового розслідування задля компрометації в потрібний момент "непотрібних" людей та організації в потрібний час і в потрібному місці мітингів". Ну тут вже просто "no comments", як то кажуть.

 

 

Незважаючи на абсурдність звинувачень, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Львівської області знову розпочала дисциплінарну процедуру відносно Романа і 20 вересня 2018р. він має з'явитися на засідання комісії, щоб дати свої пояснення стосовно всього цього абсурду.

 

Очевидно, що факт притягнення Романа Маселка до дисциплінарної відповідальності за критику судового рішення в травні 2018р. є порушенням його права на свободу вираження поглядів. Такі дії комісії з адвокатури є переслідуванням адвоката за його активну громадянську позицію та зусилля, спрямовані на реальне очищення і оновлення судової влади в Україні. Чергове рішення КДКА, яке вона має прийняти стосовно Романа 20-го вересня, стане перевіркою на те, чи не почала Україна регрес у реформах судоустрою та боротьбі з корупцією, який є прямо протилежний забезпеченню права і справедливості в країні.

 

ОНОВЛЕНО. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Львівської області 20 вересня 2018р. відмовила у відкритті дисциплінарного провадження стосовно Романа Маселка на підставі скарги Громадської спілки "Асоціація судових репортерів України".

 

Особлива подяка активістам Громадянського руху ХВИЛЯ, ГО "Всеукраїнський Антикорупційний Центр", Коаліції Антикорупційний Форум Львівщини та ГО "Антикорупційне Бюро України", які прийшли на засідання комісії підтримати Романа.

 

Боротьба триває.

 

Copyright © 2020 Автомайдан