Громадська організація «Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»

Судова реформа

Контакти

Підтримати

Приєднатися

Про нас

Головна

 

Закликаємо депутатів удосконалити законопроєкт про очищення ВРП.

 

12 липня 2021р.

 

Ми, представники громадських організацій, що роками борються за утвердження справедливого судочинства в Україні, очікуємо прийняття законопроєкту № 5068, який реформує Вищу раду правосуддя (ВРП). Проте закликаємо народних депутатів врахувати та підтримати критичну поправку (№733), яка дозволить реально очистити ВРП.

 

Реформування та очищення Вищої ради правосуддя – обов’язкова умова для проведення справжньої судової реформи.  На жаль, за час свого існування цей орган повністю себе дискредитував: сьогодні члени ВРП покривають недоброчесних суддів, володіють статками, які не можна пояснити офіційними доходами, тиснуть на суддів-викривачів.

 

Від ВРП безпосередньо залежить, кого саме оберуть для заповнення більш ніж 2000 вакантних посад в українській судовій системі.  Тому лише справжнє, а не фіктивне очищення цього органу дозволить провести реальну судову реформу.

 

Законопроєкт №5068 про реформу ВРП, запропонований президентом, був розглянутий та проголосований депутатами Верховної Ради в першому читанні у травні цього року. Він, з-поміж іншого, передбачає, що чинних членів ВРП та кандидатів на посади в органі перевірить на доброчесність новий орган — Етична рада. Якщо Етична рада встановить, що член ВРП не відповідає критеріям доброчесності, він автоматично буде відсторонений від посади. Проте, звільнити його зможе лише суб’єкт призначення — з’їзди суддів, адвокатів, прокурорів і юридичних вишів, президент чи парламент.

 

Ми переконані, що без додаткових змін така модель не спроможна очистити ВРП. На жаль, проєкт фактично залишає для з’їздів можливість просто проігнорувати рекомендацію Етичної ради, або поставити її на голосування і провалити - цього достатньо, щоб лишити недоброчесного члена ВРП на посаді.

 

Щоб унеможливити такий сценарій потрібно підтримати поправку №733 передбачає особливу процедуру голосування на з’їздах, за якою, щоб зберегти недоброчесного члена на посаді, також необхідна більшість голосів з’їзду. Таким чином, зберегти недоброчесного члена ВРП буде значно складніше.

 

Наголошуємо, що у разі, якщо депутати підтримають законопроєкт 5068 без поправки 733, вони свідомо залишать лазівки, які дозволять недоброчесним членам ВРП залишитися на посадах попри висновки Етичної комісії.

 

  • Всеукраїнське об'єднання "Автомайдан"
  • Центр протидії корупції
  • Фундація DEJURE

Copyright © 2021 Автомайдан