(093) 955-56-44

 

Громадська організація «Всеукраїнське об'єднання «Автомайдан»

Судова реформа

Контакти

Підтримати

Приєднатися

Про нас

Головна

 

Роман Маселко

 

Справа "Яйця Барни": автомайданівцям загрожує від 4 до 7 років ув'язнення.

 

01 жовтня 2018р.

 

 

29 листопада, практично на річницю розгону студентів беркутом та першої поїздки Автомайдану, в Печерському районному суді Києва судитимуть трьох автомайданівців за "побиття" курячими яйцями в липні 2017 року народного депутата від БПП Олега Барни. Їм загрожує від 4 до 7 років ув'язнення.

 

Нагадаю хронологію розслідування цієї справи.

 

13 липня 2017 року біля Верховної Ради відбувся мітинг з вимогою про надання дозволу на притягнення до кримінальної відповідальності депутатів Полякова, Розенблата, Добкіна та ін. Автомайдан був активним учасником акції. Під час мітингу у них вийшла перепалка з народним депутатом Олегом Барною, який вимагав, щоб автомайданівці закрили рота. За це у нього жбурнули 3 яйця. На цьому інцидент був вичерпаний. Жодних ушкоджень Барна не отримав. Сліди на обличчі це наслідок ДТП, у яке він потрапив напередодні.

 

 

За цим інцидентом поліція Печерського району зареєструвала провадження за статтею хуліганство. Сам "злочин" тривав 10 секунд, знятий на відео з багатьох ракурсів, а тому усіх причетних легко встановити, як і встановити, що жодного злочину там немає. І справу би просто закрили за відсутністю складу злочину, якби не наступні події. І тут стежте за хронологією.

 

17 жовтня минулого року біля Верховної Ради відбувся великий мітинг за створення Антикорсуду, відміну недоторканності та нове виборче законодавство. Автомайдан був співорганізатором цього мітингу. Мітинг переріс у тривалу акцію протесту із блокуванням вул. Грушевського і встановлені там наметів. До цього Автомайдан вже не мав стосунку, але очевидно цього було достатньо, щоб влада за вже відпрацьованим сценарієм почала шукати все, що є на організаторів протесту.

 

23 жовтня Генпрокуратура витребовує справу Барни з Печерської поліції та "у звязку з особливою складністю" передає її у Головне слідче управління.

 

 

Для її розслідування призначають 5-ть слідчих та 10 прокурорів (!!!). Для порівняння справа переслідування автомайданівців за поїдку до Межигіря Януковича, де понад 450 потерпілих, а серед потенційних обвинувачених більше 200 ДАІшників та понад 120 суддів розслідується групою осіб з 5 слідчих та 2 прокурорів. До кінця розслідування кількість слідчих зросте і загальна кількість правоохоронців, яка займалась цією справою зросте до 20 осіб!!!

 

 

4 грудня 2017 року Автомайдан анонсує поїздку до маєтку Луценка, за те, що він викрив таємних агентів НАБУ та зірвав їх спецоперацію.

 

 

Вже на наступний день Генпрокуратура терміново знову витребовує справу з поліції "для вивчення".

 

 

9 грудня біля будинку Луценка проходить чисельна акція. І реакція Генпрокурора не забарилась.

 

13 грудня двом автомайданівцям під дверима залишили повістки про виклик їх для проведення слідчих дій і без вказівки в якості кого викликається особа. Ми одразу заявили, що прийдемо до слідчого як тільки він правильно випише повістки. Але у ГПУ вирішують не бавитись у виконання закону і 18 грудня Генпрокуратура підписує підозри Сергію Хаджинову, Олегу Пушаку та Богдану Мельнику і надсилає їх поштою.

 

22 грудня ми самостійно і без виклику з'явились до слідчого, де нам вручили копії надісланих підозр.

 

 

Тобто простежується чіткий зв'язок між акціями протестів та активізацією розслідування справи. А ключове рішення про покарання автомайданівців було прийнято після поїздки до Юрія Луценка.

 

А тепер дуже важливий момент. Відповідно до закону інцидент з Барною можна кваліфікувати як дрібне хуліганство, за що передбачено невеликий штраф. Загалом, кидати яйцями у політиків це традиція протестів у всьому світі. Яйцями закидували президентів усіх країн, включно з Путіним. А в Україні після яєчного теракту щодо Януковича кидок яйцем має взагалі сакральний зміст. Сам Луценко заявляв, що у киданні яєць немає нічого страшного.

 

 

Але завдяки Генпрокурору у справі Барни дрібне порушення перетворилось у тяжкий злочин. Вдумайтесь, автомайданівців звинувачують у нанесенні побоїв яйцями державному діячу і тепер їм цілком реально загрожує від 4 до 7 років тюрми. Мінімум 4 роки тюрми кожному за те, що забруднили костюм депутата розбитим яйцем.

 

Звісно, що за вчинене треба відповідати. Саме так коментує Луценко дану справу. Але від 4 до 7 років тюрми за порушення, яке взагалі не є злочином – такого свавілля навіть за Януковича не було. Справу хлопця, який кинув яйце у державного діяча Януковича закрили. У політиків яйцями кидають чи не щодня, але досі жодної справи до суду не передавали. До речі, іронічний, але глибокий та аргументований юридичний аналіз цієї справи зробила доцент кафедри кримінального процесу і криміналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка Оксана Калужна і прийшла до висновку, що у цій ситуації немає жодних ознак злочину.

 

Перехід вулиці у забороненому місці також є порушенням. А тепер уявіть, що ви це зробили на акції протесту і Вас замість того, щоб просто оштрафувати кидають у тюрму. Уявили. А вам кажуть – ну ви ж порушили, а за порушення треба відповідати. Ця справа створює небезпечний прецедент, коли за дрібні порушення на акціях протестів їх учасників будуть кидати у тюрми на тривалі строки. Тому ця справа стосується кожного активного громадянина, який ставить вимоги і контролює владу.

 

Але найгірше те, що ця справа чітко доводить – прокуратура, слідчі та суди продовжують працювати у режимі виконання злочинних вказівок та готові переслідувати і карати невинних.

 

Слідчий у справі Барни прямо визнає, що жодного злочину тут немає, але є чітка вказівка з Генпрокуратури. Ось справжній результат реформи прокуратури імені Юрія Луценка. Як і у часи Пшонки прокурори дають злочинні вказівки про пресування активістів, а слідчі їх безвідмовно виконують. А це злочин, за який рано чи пізно наступить покарання.

 

10 вересня 2018 року автомайданівцям вручили обвинувальний акт і справу передали до Печерського суду.

 

 

Перше засідання вже призначене на 29 листопада 2018 року. Справу буде розглядати суддя Світлана Смик. Нещодавно вона проходила оцінювання і Вища кваліфікаційна комісія суддів поставила її питання "на паузу". Можливо саме засудження автомайданівців і буде умовою успішного проходження оцінювання?

 

Особливо цинічно це виглядає напередодні п'ятої річниці Революції Гідності. Під час Майдану Сергія Хаджинова затримували, позбавляли прав керування, спалили його автомобіль, утримували під вартою, але реальний строк він може отримати за президента Порошенка і саме за поїздку до маєтку його найближчого соратника – Юрія Луценка. Виходить що Порошенко та Луценко у переслідуванні своїх противників перевершили Януковича та Пшонку.

 

Юрію Луценку вже втрачати нічого. Його репутація безнадійно втрачена. За останніми опитуваннями недовіра громадян до нього є найбільшою серед політиків.

 

 

Тепер його доля – повернутись туди, звідки його достроково випустили. Сподіваюсь він не загубив свою тюремну кружку.

 

А от Порошенку варто задуматись, тікати ж вже нікуди.

 

Але найбільше задуматись потрібно кожному з нас.

 

 

Copyright © 2019 Автомайдан